DoluOyun

Türkiye'nin En İyi Oyun Forumu
 
Anasayfa-HOŞGELDİNİZSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Forumumuza hoşgeldiniz.İyi vakit geçirmeniz dileğiyle...

Paylaş | 
 

 Ship Simulator 2006

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
kral
Çavuş
Çavuş


Erkek
Mesaj Sayısı : 15
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 05/08/08

MesajKonu: Ship Simulator 2006   Cuma Ağus. 22, 2008 12:31 am


Video oyunlarını niçin severiz? Genel yargı şudur: Gerçek yaşamda yeteri kadar hissedemediğimiz duyguları, bir nebze de olsa bize yaşatabilmeleridir. Bir örnekle de destekleyecek olursak; GTA serisini sevmeyenler de olsa sevenlerin sayısı kat ve kat fazladır. Bunun nedeni ise bana göre hemen yukarıdaki satırlardan sebeptir. Tabii ki her zaman gerçek hayatımızda yapamadığımız olayları oyunlarda gerçekleştirmek bir zaman sonra sıkabilir insanları. İşte bu gibi zamanlarda devreye başka bir oyun türü girer, simülasyonlar. Simülasyon türündeki oyunların amacı basittir; gerçek olayları bize aynen aktarmak. Aslında bu, simülasyon oyunlarının, genel olarak hedefidir dersek daha doğru olur sanırım.

Simülasyon oyunlarını kısaca amacından bahsettikten sonra gelelim oyunumuza. Bu zamana kadar çıkan simülasyon oyunları genelde uçaklar üzerine olurdu ya da arada bir değişikliğe giderek tren simülasyonları da denenmişti. Ama hiçbir zaman gemi simulasyonu çıkmamıştı diyemeyeceğim, çünkü aklımda -adını hatırlayamadığım- bir oyun var. Ancak bu bahsettiğim oyunda tam bir simülasyon tadında değildi. Yani kısacası oyunumuz olan Ship Simulator 2006'da denenmemiş bir tarz olan gemileri ele alıyoruz. Eğer sizinde küçükken: "Büyüyünce ne olacaksın yavrum?" sorularına cevabınız: "Kaptan olacağım!" ise heyecanlanabilirsiniz mi acaba?

Titanic batmadı, yüreğimizde yaşıyor

İlk önce kullandığımız aletlerden başlayalım. Ship Simulator 2006'da 9 adet gemi kullanabilme imkanımız var. Bu gemiler; yat, römork gemisi, küçük konteynır gemisi, kuru yük gemisi, taksi botları, sürat motorları, büyük konteynır gemisi, petrol gemileri ve adını denizcilik tarihine altın harflerle kazımış, fakat çamura batmış olan Titanic'den oluşmakta. Gemi sayısı kulağa fazla gelmese de bence oyun için yeterli sayıda. Ancak kullandığımız gemilerin sadece türü dışında renkleri ve desenleri gibi dış görünüşleri de birbirinden farklı olsaydı çok daha iyi olurdu.

Kullanabildiğimiz 9 çesit geminin kontrolleri, birbirinden farklı. Genel olarak gemilerde üç adet öğeden sorumluyuz. Güç kontrolü, dümen kontrolü ve yan motorlar. Güç kontrolü geminin hızını, dümen kontrolü ise geminin yönünü belirliyor. Yan motorlar ise gemini olduğu yerde dönebilmesini sağlıyor. Tabii her gemide bu üç çeşit kontrolden sorumlu değiliz. Meselâ Titanic'de yan motorlardan sorumlu değiliz. Keza taksi botlarında da aynı şekilde... Ayrıca şunu belirtmekte de fayda görüyorum. Bazı gemilerde, örneğin dümeni çevirdiğiniz yerde sabit olarak dururken, bazı gemilerde ise başlangıç noktasına geri dönüyor. Bu, özellikle taksi botları ve sürat motorlarında kontrolü oldukça kolaylaştırıyor.

40 derece sancak

Kontrollere değinmişken buradan devam edelim. Kontroller bir simülasyon oyunu için normal veya kolay sayılabilir. Ama kesinlikle zor değiller. Kontroller klavye+fare ile oynanabildiği gibi joypad desteği de vermekte. Ama tavsiyem joypadi pek işe bulaştırmamanız. Klavye+fare ikilisi işinizi oldukça iyi görüyor. Yukarıdaki paragrafta bahsettiğim öğeleri kullanmak oldukça kolay. Monitörünüzün soldan sağına doğru kontroller dizilmiş durumdalar. Bu kontrolleri, fareniz ile sürükleyerek kullanabildiğiniz gibi klavyenizdeki yön tuşları ile de kullanabilirsiniz. Bunların dışındaki kontrol unsularından bahsedecek olursak; C tuşu ile kaptan köşkünden oynayabilir, farenizin scroll tuşu ile de kamerayı yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca farenizin sağ tıkına basılı tutup kamera açısını istediğiniz yöne getirmeniz mümkün. Ve son olarak da TAB tuşu ile ekrandaki tüm göstergeleri kaldırabiliyorsunuz.

İmdat! Boğuluyorum.

Ship Simulator 2006'da iki adet liman bulunuyor. Bunlar: Hollanda'daki Rotterdam limanı ve Almanya'daki Hamburg limanı. Bunlara ek olarak Phi Phi adaları adında tropikal yerlerde de gemilerinizi su üstünde tutabiliyoruz. İki adet liman sayı olarak az ancak yüz ölçümü bakımından oldukça geniş. Toplam 700 km2 oynama alanına sahibiz. Bu da tek CD olan bir oyun için yeterli bir alan.

Yapımda 40 adet görev bulunuyor. Bazı görevler ilk görevleri bitirdikten sonra oynanabilir hale geliyor. Bunun yanı sıra oyunda görev yaratma menüsü de bulunmakta. Bu görevleri 9 çeşit gemi ile en kısa zamanda bitirmeye çalışacağız. Ancak görev başlarında kullanacağımı gemileri seçme gibi bir lüksümüz yok. Bize atanan gemi ile verilen görevleri en kısa zamanda bitirmeye çalışacağız. Görevlerden de bahsedecek olursak oyunda, 5 farklı görev bulunmakta ve bir bölüm içerisinde bu görevlerden bir kaç tanesini yerine getirmek durumundayız. Görevler ise şu şekilde:

Check point: Adına aşina olduğumuz bu görevlerde belirlenen noktaların yakınından geçmeye çalışacağız. Ama dikkat edin fazla yakınlaşıp içinden geçmeye kalkmayın, başınıza iş alırsınız.
Rampa: Bu bölüm sadece sürat motorları ve taksi botları için geçerli. Su üzerinde duran rampalardan geçerek biraz da olsa yerçekimine meydan okuyoruz.
Taksi: Bu bölümde ise yine belirlenen noktalarda 10 saniye durmamız gerekiyor. Sonrasında ise yola devam.
Demirleme noktaları: Adından da anlaşılacağı gibi gemimizi bu noktalara da sabitleyerek şamandıralara başlamalıyız. Bunu yapmak içi ise haritanın yayındaki "mooring icon" diye bahsi geçen simgeye tıklamalıyız.
İnsan kurtarma: Anlaşılması basit, ama uygulaması zor bir görev haritanızda gördüğünü noktada ki boğulan insanı kurtarmalısınız. Ama yaklaşırken dikkat edin, adama çarptığınız anda istenmeyen olaylara yol açabilirsiniz.

Bu görevlerin yerlerini, monitörünüzün sağ alt köşesindeki haritadan, GPS sisteminden ve pusulanızdan bulabilirsiniz.

Martıların Simit Saray'ı oldum.

Şimdi de Ship Simulator 2006'yı teknik bakımdan inceleyelim. Tabii önemli unsur olan grafiklerden başlayarak... Oyunda ki su kaplamaları başarılı yapılmış. Özellikle manzaranın ve gemilerin su yansıması güzel. Motorumuzun suda yarattığı körümelerde oyuna iyi aktarılmış. Ancak kesinlikle aman aman değiller. Daha iyisi de vardı ve halen var. Gemi modellemeleri bakarsak; kullandığımız geminin de çok iyi olmamasıyla beraber çevredeki gemilerin modellemeleri daha bir içler acısı durumda. Çevre modellemeleri ise poligon özürlüsü, hiçbir ayrıntısı, göze batan bir özelliği bulunmamakta. Sadece Phi Phi Adaları'ndaki çevre insanın gözüne hoş geliyor. Ancak yeterli değil. Sesler ise hoş, martıların ötüşü, dalgaların sesi ve motorların gümbürtüsü birbirine karışıyor. Ama oyunda ilginçtir, en küçük bir melodi bile bulunmuyor. Ana menüden görev sonlarına kadar durum hiç bir şekilde değişiklik göstermiyor. Özellikle yavaş gemilerin görevlerini yaparken sıkıntıdan patlamanız olası. Kontroller ise daha öncede bahsettiğim gibi iyiler, isteklerimize çabuk yanıt veriyorlar. Tabii bu olay her gemi için farklı. Zaten bu da olmasaydı oyunun adına Ship Simulator koymaya yüzleri varmazdı sanırım. Son olarak da oyunda olmayan bir özellikten bahsetmek istiyorum, yapay zeka. Yapımda yapay zekanın en küçük bir belirtisi bile yok. Üzerine gittiğiniz veya üzerinize gelen bir gemi ne bir uyarı yapıyor ne de hızını azaltıyor. Bunun sonucunda da tabiri caizse "bodoslamadan gümbür" diyerek size yapışıyorlar. Ama gene de durmak bilmiyorlar. Daha kötüsü gemiye gelen hasar sizin cebinizden çıkıyor ve bölüm sonunda alacağınız kağıtların azalmasına neden oluyor.Küllerimi denize atın

Son sözlere başlayalım artık. Ship Simulator'ün avantajı, bu türde pek yapılmayanı yapmış olması. Bunu yanında pek bir özelliği bulunmayan bir oyun. İlk başlarda hoşunuza giden oyun artık kendini tekrarlamaya başlayınca, başlardaki hevesinizden eser kalmıyor. Ama bu sıcak yaz günlerinde gibi bir cümle değil de bu oyun kıtlığının yaşandığı süreçte elinizde yeni oyun veya eski klasik yoksa ve denizlere uzak iseniz 1-2 saat oynayın en azından serinlersiniz. İyi oyunlar...

Platform: PC
Tür: Simülasyon [Non-combat, Modern, Deniz Savaş Sim.]
Multiplayer: Yok

Yayıncı: Lighthouse Interactive
Yapımcı: VStep
Çıkış Tarihi: 15 Haziran 2006

Minimum Sistem Gereksinimleri:
Windows XP, 2 Ghz Intel Pentium IV ya da AMD Athlon işlemci, 512 MB RAM, 64 MB Pixel Shader 1.1 Destekli Ekran Kartı

Notlar/Açıklamalar (Türkçe veya İngilizce):
Ship Simulator 2006 is a revolutionary new game that puts players at the helm of some of the most varied and detailed ships to be found at sea, where they will need to perform a multitude of tasks, all set within a stunning 3D environment. Players will take control of a wide array of ship types, from massive cargo ships to speedboats, yachts, water taxis and even the mighty Titanic. The waters you sail are also as varied as the ships, from the biggest harbours in the world, such as Rotterdam and Hamburg, to the calm aqua marine waters of the Thai Phi Phi Islands. Gamers will experience how challenging it is to steer the Titanic through shallow water, or just how it feels to navigate a cargo tanker or tug boat - including how diverse the controls are.

Download - İndir
[ Bu Linki Görmek İçin Üye olmanız yada konuya Mesaj atmanız gerekmektedir. ]

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
mcoush
On başı
On başı
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 3
Yaş : 42
Ruh hali :
Tuttuğu Takım :
Kayıt tarihi : 08/02/09

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Paz Şub. 08, 2009 6:11 pm

teeşkkür edrim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
tylnmuro
On başı
On başı
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 2
Yaş : 60
Ruh hali :
Tuttuğu Takım :
Kayıt tarihi : 09/02/09

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Ptsi Şub. 09, 2009 10:16 pm

süperrrrrrrrrrr
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
efsane
Ast.Baş Çavuş
Ast.Baş Çavuş


Erkek
Mesaj Sayısı : 117
Yaş : 26
Tuttuğu Takım :
Tecrübe puanı : yok
Kayıt tarihi : 05/08/08

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Paz Şub. 15, 2009 1:37 pm

Bi bakalım.............*****
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
efsane
Ast.Baş Çavuş
Ast.Baş Çavuş


Erkek
Mesaj Sayısı : 117
Yaş : 26
Tuttuğu Takım :
Tecrübe puanı : yok
Kayıt tarihi : 05/08/08

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Paz Şub. 15, 2009 1:38 pm

OOooo tşkler Güzel oyunmuş =)_ Emeğine sağlık +REP **-***
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
cix007
On başı
On başı
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 7
Yaş : 33
Ruh hali :
Tuttuğu Takım :
Kayıt tarihi : 21/02/09

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Ptsi Şub. 23, 2009 12:50 am

saol
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
tolgatan
MODERATOR
MODERATOR
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 656
Yaş : 24
Nerden : Antalyadan
İş/Hobiler : 12 saat pc
Ruh hali :
Tuttuğu Takım :
Tecrübe puanı : 50
Kayıt tarihi : 14/02/09

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Cuma Tem. 24, 2009 12:39 pm

saol

_________________
Vatanını seven herkesi severim.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.ttoman.tr.gg
tarik55
Ast. Çavuş
Ast. Çavuş
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 58
Yaş : 42
Ruh hali :
Tuttuğu Takım :
Kayıt tarihi : 23/07/09

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Cuma Tem. 24, 2009 6:54 pm

tsk
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
dragosercan
On başı
On başı
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 9
Yaş : 24
Ruh hali :
Tuttuğu Takım :
Kayıt tarihi : 21/08/09

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   C.tesi Eyl. 05, 2009 6:11 pm

zzcvlybhumınyvfhj
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
sametakg
Ast. Çavuş
Ast. Çavuş
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 57
Yaş : 30
Ruh hali :
Tuttuğu Takım :
Kayıt tarihi : 22/04/09

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Çarş. Ekim 28, 2009 11:56 pm

tşjr
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ttlevent
On başı
On başı
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 1
Yaş : 39
Ruh hali :
Tuttuğu Takım :
Kayıt tarihi : 07/12/09

MesajKonu: Geri: Ship Simulator 2006   Ptsi Ara. 07, 2009 12:42 pm

teşekkürler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Ship Simulator 2006
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
DoluOyun :: OYUN DOWNLOAD :: Simulasyon-
Buraya geçin: